Antal indlæg: 137 Tilmeldt: 21.02.19 Status: Offline
OL-vinder dømt
Det hele startede ellers meget godt, da den nu 52-årige thailænder blev den første fra sit hjemland til at vinde en guldmedalje ved OL i 1996. Siden tog tilværelsen dog et styrtdyk mod afgrunden.
Først i form af et mislykket indtog i benzintanksbranchen, en personlig konkurs og nu med en dom for kidnapning og forsøg på voldtægt tilbage i 2023.
Kamsing skulle have mødt en 17-årig pige på en klub, som han derefter skulle have hevet med tilbage til sit hotelværelse, hvor han forsøgte at voldtage hende.
Her opstod der dog ifølge politiet problemer for den tidligere bokser, da han ikke kunne få erektion. Derfor gned han sig i stedet aggressivt op ad den unge kvinde, som efterfølgende havde sår og mærker omkring sine kønsdele.
Kamsing selv nægter sig skyldig i anklagerne og holder fast i, at han havde pigens samtykke, og at han stoppede, da han blev bekendt med hendes alder.
Derfor kan den pensionerede boksestjerne nu se frem til at skulle afsone tre år, en måned og ti dage i fængsel.
Antal indlæg: 45 Tilmeldt: 08.10.12 Status: Offline
Israelsk læge: Frigivne thailændere er ved nogenlunde helbred
De fem thailandske gidsler, der torsdag blev frigivet af Hamas, er ved "nogenlunde" helbred, til trods for at de fleste af dem er blevet holdt fanget under jorden og ikke har set sollys i lange perioder.
Det oplyser lægen Osnat Levzion-Korach, som er direktør for Shamir Medical Center uden for Tel Aviv, hvor de fem thailændere nu opholder sig.
Antal indlæg: 3416 Tilmeldt: 03.07.09 Status: Offline
Fik en Kina-forskrækkelse og åbnede fabrik i Thailand
I foråret 2021 åbnede Linak en spritny fabrik i Chonburi-provinsen, 100 kilometer sydøst for den thailandske hovedstad Bangkok.
Som så mange andre danske industrivirksomheder havde aktuator-producenten ellers etableret produktion i Kina i 00’erne, men i de mellemliggende år har verden forandret sig markant.
- Vi fik jo en Kina-forskrækkelse lang tid før mange andre, og derfor tog vi den beslutning, at vi ville lave en fabrik uden for Kina, for Kina ville vi ikke have til at blive andet end for Kina.
God start i Thailand
For Linak blev løsningen på udfordringen som nævnt Thailand. Bent Jensen er da også godt tilfreds med, at man valgte at investere i netop den fabrik.
- Det er gået godt, og vi ser stor fremtid i den, fordi det er den, der skal overtage hele det asiatiske marked og mere til. Og måske kan den endda blive hjælp til at sende til USA, hvis vi skulle gå hen og få problemer andre steder fra. Så den er vi glade for, lyder det fra Bent Jensen.
Linak havde også kig på Vietnam, da man besluttede sig for at bygge uden for Kina, men niveauet af korruption gjorde, at valget i stedet faldt på Thailand. Til gengæld har man allerede udvidet den thailandske fabrik én gang, og man har også sikret sig arealer til yderligere udvidelser i fremtiden.
Bent Jensen fortæller, at Thailand prismæssigt sagtens kan konkurrere med Kina, men at Linak endnu ikke er der, hvor man har gjort sig helt uafhængig af den kinesiske produktion
Antal indlæg: 3416 Tilmeldt: 03.07.09 Status: Offline
Nært samarbejde på trods af afstand
Som tilsynsførende biskop for Den Danske Kirke i udlandet har Biskop Mads Davidsen netop tilbragt en travl uge på tjenesterejse til Thailand.
Det er ikke kun de fynske præster, provster, kirker og menigheder, der fylder i Mads Davidsens kalender. I sin egenskab af tilsynsførende biskop er han netop hjemvendt fra Thailand, hvor han har ansvar for at føre tilsyn med den udsendte danske præst i Bangkok og Pattaya, Nicolai Stubbe Hørlyck.
Med et tætpakket program, der har budt på mange møder, gudstjenester, samtaler og besøg hos blandt andet Den Danske Ambassade i Bangkok samt katolske og buddhistiske menigheder, har Mads Davidsen fået et unikt indblik i, hvordan Den Danske Kirke i Thailand arbejder.
Han har også haft mulighed for at møde forskellige samarbejdspartnere fra det danske og skandinaviske miljø i Thailand og fra andre tros- og kirkesamfund.
”Det der har gjort mest indtryk på mig, er den store kulturforskel, der er mellem Danmark og Thailand, og det fine samarbejde der er mellem de skandinaviske menigheder”, siger Mads Davidsen og understreger, at ”samarbejdet med ambassaden, om at bistå danskere i Thailand, er stærkt og til glæde for både kirke og stat.”
Men hvorfor har vi egentlig en dansk kirke i Thailand?
Fordi der er stærke historiske relationer mellem Danmark og Thailand. Der bor omkring 5000 danskere derude, dertil kommer et stort antal danske turister, der hvert år besøger Thailand. Store danske virksomheder, som Ecco, Novo Nordisk og Pandora har mange udsendte medarbejdere, som bruger kirken som samlingssted.
De mange danskere kræver en stor dansk ambassade med mange ansatte, og derfor er der ved at blive grundlagt en kirke for de mange udstationerede danskere i Bangkok. Samtidig er der et tæt samarbejde med de øvrige nordiske kirker blandt andet om det sociale arbejde for danskere i Thailand
Det er den danske præst, Nicolaj Stubbe Hørlyck, der er præst for den danske menighed i Thailand. Han har været udsendt siden den 1. september 2024 og gør ifølge Mads Davidsen et kæmpe arbejde.
”Jeg har stor respekt for det diakonale arbejde, som Nicolai gør for de mange danskere i Thailand. Det er inspirerende at se, hvordan han i samarbejde med ambassaden gør en forskel, blandt andet for udsatte danskere og for danskere i thailandske fængsler. Det har været meget udbytterigt at få et indblik i, hvilken sammenhæng, han skal virke i.”
Antal indlæg: 3416 Tilmeldt: 03.07.09 Status: Offline
Udlænding bryder ind i Pattaya Cannabis Shop
Ejeren Hr. Atipon rapporterede, at gerningsmanden var en fast kunde, som besøgte butikken dagligt. På dagen for hændelsen var butikken lukket, og ingen var til stede, hvilket gav mulighed for forbrydelsen.